Informační portál o úvěrech, půjčkách a oddlužení

Chcete získat úvěr ze stavebního spoření? Zjistěte si, jaké jsou podmínky pro jeho získání

Máte stavební spoření a uvažujete o získání úvěru? Pak vás určitě budou zajímat podmínky, za kterých se dá úvěr získat.

Úvěr ze stavebního spoření si lidé berou v okamžiku, kdy potřebují peníze například na rekonstrukci či rozestavění stavby, ale přitom ještě nestačili naspořit celou plánovanou, tedy cílovou částku. Aby bylo možné úvěr získat je potřeba splnit dvě podmínky – mít naspořeno 35 – 50 % cílové částky (konkrétní procento získáte z vaší úvěrové smlouvy, neboť každá spořitelna si toto určuje sama) a spořit minimálně 24 měsíců. Pokud toto splňujete, pak máte již částečně vyhráno.

Ve smlouvě o úvěru získáte též informaci o tom, jaká další kritéria pro získání úvěru musíte splnit. Spořitelna si například určuje tzv. hodnotící číslo určující míru rizika úvěru. Samozřejmě, že nesmíte být evidováni v žádném registru dlužníků, pokud by pojišťovna zde nalezla nějaký negativní záznam, pak s největší pravděpodobností bude úvěr zamítnut. A to i za předpokladu, že byste všechny ostatní podmínky splnili.

V případě, že byste v daném registru byly neoprávněně, je třeba se na daný registr obrátit a požádat o vymazání záznamu. Ten by to měl udělat do tří měsíců, nicméně spořitelně doklady o výmazu musím předat sami.

Jaké jsou požadovány záruky?

Tak jako u jiných půjček, tak i v případě úvěru ze stavebního spoření je potřeba něčím ručit. V případě úvěru do 500.000,- Kč stačí mít ručitele, vyšší částky úvěru se jistí nemovitostí.

Proč je výhodnější úvěr, než čekat na dospoření?

Stavební spoření je v této době výhodné zejména díky státní podpoře a úrokovou sazbou, která je po celou dobu splácení stejná. Podle zákona se na peníze ze spoření nesmí 6 let sáhnout, pokud tedy potřebujete stavět dříve, je nutné sjednat si úvěr. Vyčerpání peněz ze spoření dříve, než uplyne 6ti letá lhůta, není pro klienta vůbec výhodné a to zejména v nutnosti vrácení státní podpory a placení pokuty za předčasné ukončení smlouvy.

Nač lze úvěr ze stavebního spoření získat?

Účel použití úvěru ze stavebního spoření je přesně definován – lze jej využít pouze a jen na investici do bydlení.  Přesněji řečeno na koupi, rekonstrukci či stavbu nemovitosti určené k bydlení, na její vybavení nebo na stavební pozemek. V posledních letech však v důsledku sílící konkurence dochází k uvolňování podmínek a lze již financovat např. i pořízení nábytku či domácích spotřebičů. Vždy však musí jít o součást větší investice.

Úvěr ze stavebního spoření lze využít i v případě vypořádání manželů u rozvodu či v případě vypořádání dědictví. Na konkrétní podmínky je však třeba se informovat u své pojišťovny.