Informační portál o úvěrech, půjčkách a oddlužení

Hypotéka – úvěr nejen na bydlení

Pokud uvažujete o koupi nového bydlení a nemáte dostatečné množství vlastních finančních prostředků, pak je hypotéka nejideálnější formou úvěrování. Hypotéku poskytuje drtivá většina našich tuzemských bank, mezi leader však patří Hypotéční banka, a.s., které se soustředí právě na tuto oblast financování.

Využijte hypotéku i jinak, nejen na bydlení

Hypotéka vám však může pomoci nejen při řešení otázky “jak získat vlastní bydlení”, ale také při řešení dalších finančních problémů, jakými jsou např.:

 • dědické řízení – vyplacení dědiců mnohdy bývá častým problémem.
 • pomoc při oddlužení. Pokud vlastníte nemovitost bývá cesta k oddlužení snazší.
 • konsolidace půjček. Pokud máte velké množství vysokých půjček, můžete je pomocí hypotéky sjednotit do jedné za výhodnějších podmínek a nižší úrokové sazby.

Hlavní výhody hypotéky

 • velice zajímavá – nízká úroková sazba
 • možnost rozložení splátek na dlouhé časové období
 • možnost získání vyšší částky
 • fixace úrokové sazby 
 • možnost v období fixace hypotéku jednorázově či částečně bez sankcí splatit

Nevýhody hypoték

 • nutný čistý registr dlužníků
 • nutný dostatečný příjem
 • nutnost dokládat příjem (nejméně za poslední 3 měsíce)

Co o hypotéce možná nevíte

Pokud se chystáte stavě zcela nový dům a myslíte si, že vám banka půjčí na celou stavbu, pak žijete ve velkém omylu. Banka vám nepůjčí na něco, co fyzicky neexistuje, proto je nutné mít dům rozestavěn alespoň po věnec anebo do té doby ručit nemovitostí jinou.

Další svízelí hypoték je nemožnost financování družstevních bytů. Družstevní byt je totiž majetkem družstva či družstevníků. Pokud chcete financovat družstevní byt musíte mít v “zásobě” ještě jinou nemovitost, kterou budete ručit (tato zástava je platná min. do doby, než bude družstevní byt převeden do osobního vlastnictví).

Hypotéka aneb hlídejte si fixaci úrokové sazby

Fixace úrokové sazby patří k jedné z výhod hypoték. Tato “služba” vám zajistí, že po vámi zvolené období (fixační období) budete mít zajištěnu stejnou výši úrokové sazby. Jinými slovy, i kdyby byly krize sebevětší, vy se nemusíte ničeho bát, protože vaše úroková sazba bude stále stejná a s ní i související splátky.

Jinými slovy- Pokud si tedy zvolíte fix např. na 5 let s úrokovou sazbou 3%, pak vám banka tuto úrokovou sazbu po dobu 5ti let garantuje a nesmí ji změnit.

Po uplynutí fixačního období (nejčastěji se volí fixační období na 1,3,5,10 a 15 let) vám cca. 1 měsíc před jejím vypršení banka zašle nabídku s novou úrokovou sazbou. Tu můžete přijmout anebo také odmítnout. Poku nejste s výší úrokové sazby spokojeni, máte možnost začít s bankou jednat (velice často pomáhá udělat “bu bu bu banko, my půjdeme pryč”. Solidní banka si totiž svých klientů váží a pouze “zkouší”, co vydržíte.). Pokud “bu bu bu” nepomůže, pak můžete v tomto období bezplatně přejít k jiné bance.

V tomto období máte také možnost hypotéční úvěr bez sankcí zcela splatit, což v průběhu fixačního období je možné pouze se sankcemi, které jsou pro vás, co by klienta, velice nevýhodné.

Jaká fixace úrokové sazby je výhodná?

Standardně je za nejvýhodnější považována 3 nebo 5ti letá fixace úrokové sazby, záleží však na konkrétních podmínkách. Pokud víte, že např. za rok získáte vyšší obnos, pak určitě volte fixaci roční, neboť po tomto období máte možnost úvěr bez sankcí splatit.