Skoro deset procent českých domácností dnes horko těžko vyjde s financemi a ke konci měsíce se jejich stav konta rovná nule. Je vaše situace podobná? Možná ale není chyba ve výši vašeho platu, ale pouze v tom, že nedokážete s penězi vyjít. Jak být s příjmy a výdaji v rovnováze, to vám poradíme v našem článku.
Výdaje si zapisujte
Všechny měsíční výdaje si pravidelně zapisujte, vydržte to alespoň měsíc. Seznam vám pomůže ujasnit priority ve vašich výdajích – věci, které nutně potřebujete a věci, které jsou spíše hlouposti a bez nichž se obejdete.
Nutné výdaje plaťte hned po výplatě
Ať již využíváte internetové bankovnictví, inkaso či složenky, vždy se snažte nejdůležitější výdaje, jakými jsou nájem, půjčky, pojištění apod. zaplatit co nejdříve, nejlépe ihned po výplatě. Po odečtení těchto nejdůležitějších výdajů budete mít jasný přehled o konečném zůstatku vaší finanční rezervy.
Snažte se platit v hotovosti
Platební karta je super, ale rychleji se s ní utrácí. Pokud platíte platební kartou, vždy si místo ní představte hotovost.
10% z výdělku se snažte dát na stranu
Podle odborníků byste z každého vašeho výdělku měli dát 10% na nějaký spořicí účet. Uděláte si tak finanční rezervu na „horší časy“.
Pokud se dostáváte do tzv. dluhové pasti, je třeba přijmout další opatření.
Výdaje rozdělte na ty nezbytně nutné a na ty, bez nichž se obejdete
Nezbytně nutné výdaje jsou za nájem, za pojištění a splátky půjček. Určitě se ale obejdete bez kabelové televize, omezte také telefonování, cigarety a noviny nekupujte každý den.
Zvyšte měsíční příjmy
Pokuste se najít další přivýdělek – odpolední či víkendovou práci nebo i brigádu na pár hodin.
Dluhy neřešte dalšími půjčkami
Pokud máte půjčku u banky, domluvte se s ní na snížení splátek či odklad. Vaši finanční situaci určitě neřešte dalšími půjčkami. Dostáváte se tak do dluhové pasti.
Dluhy rozdělte dle důležitosti
Snažte se přednostně uhradit ty půjčky, které mají vysoké pokuty za nesplácení a ty, které jsou určeny na bydlení (např. hypotéka). U zbylých dluhů jednejte o možnosti jejich snížení či odložení.