Informační portál o úvěrech, půjčkách a oddlužení

Jak být s příjmy a výdaji v rovnováze

poplatky

Příjmy a výdaje si zapisujte.

Skoro deset procent českých domácností dnes horko těžko vyjde s financemi a ke konci měsíce se jejich stav konta rovná nule. Je vaše situace podobná? Možná ale není chyba ve výši vašeho platu, ale pouze v tom, že nedokážete s penězi vyjít. Jak být s příjmy a výdaji v rovnováze, to vám poradíme v našem článku.

Výdaje si zapisujte

Všechny měsíční výdaje si pravidelně zapisujte, vydržte to alespoň měsíc. Seznam vám pomůže ujasnit priority ve vašich výdajích – věci, které nutně potřebujete a věci, které jsou spíše hlouposti a bez nichž se obejdete.

Nutné výdaje plaťte hned po výplatě

Ať již využíváte internetové bankovnictví, inkaso či složenky, vždy se snažte nejdůležitější výdaje, jakými jsou nájem, půjčky, pojištění apod. zaplatit co nejdříve, nejlépe ihned po výplatě. Po odečtení těchto nejdůležitějších výdajů budete mít jasný přehled o konečném zůstatku vaší finanční rezervy.

Snažte se platit v hotovosti

Platební karta je super, ale rychleji se s ní utrácí. Pokud platíte platební kartou, vždy si místo ní představte hotovost.

10% z výdělku se snažte dát na stranu

Podle odborníků byste z každého vašeho výdělku měli dát 10% na nějaký spořicí účet. Uděláte si tak finanční rezervu na „horší časy“.

Pokud se dostáváte do tzv. dluhové pasti, je třeba přijmout další opatření.

Výdaje rozdělte na ty nezbytně nutné a na ty, bez nichž se obejdete

Nezbytně nutné výdaje jsou za nájem, za pojištění a splátky půjček. Určitě se ale obejdete bez kabelové televize, omezte také telefonování, cigarety a noviny nekupujte každý den.

Zvyšte měsíční příjmy

Pokuste se najít další přivýdělek – odpolední či víkendovou práci nebo i brigádu na pár hodin.

Dluhy neřešte dalšími půjčkami

Pokud máte půjčku u banky, domluvte se s ní na snížení splátek či odklad. Vaši finanční situaci určitě neřešte dalšími půjčkami. Dostáváte se tak do dluhové pasti.

Dluhy rozdělte dle důležitosti

Snažte se přednostně uhradit ty půjčky, které mají vysoké pokuty za nesplácení a ty, které jsou určeny na bydlení (např. hypotéka). U zbylých dluhů jednejte o možnosti jejich snížení či odložení.