Informační portál o úvěrech, půjčkách a oddlužení

Nebankovní půjčka

Jak již sám název napovídá, nebankovní půjčka pochází z jiných než bankovních zdrojů a může být určitou alternativou v případě, že si nechcete z jakéhokoliv důvodu půjčovat peníze v bance.

Nebankovní půjčky pocházejí většinou ze soukromých zdrojů fyzických osob či firem a ve většině případů je po klientovi (dlužníkovi) vyžadováno jištění (záruka) – např. ručení nemovitostí, směnka či ručitel.

Výhody nebankovní půjčky*

 • není nutné dokládat příjem,
 • není zjišťována bonita klienta,
 • nemusí být nahlíženo do registru dlužníků,

* jednotlivé parametry samozřejmě jsou individuální a záleží vždy na poskytovateli půjčky, jak jsou nastaveny. Nemusí tedy být pro každou nebankovní půjčku totožné.

Nevýhody nebankovní půjčky

 • vyšší úroková sazba,
 • často nutnost zajištění (ručení nemovitostí, ručitelem či směnkou),
 • nahlížení do registru dlužníků (může se lišit v závislosti na podmínkách poskytovatele),
 • větší riziko spojené s případným podvodem

Jak „nenaletět“

Samozřejmě vše, co není zcela spojené s klasickou legislativou představuje určitá rizika. Stejně tomu tak je i u nebankovní půjčky, i když v porovnání s půjčkou bez registru se vlastně jedná o prakticky zcela „bezpečný“ projekt.

Při volbě poskytovatele se vždy řiďte několika základními faktory:

 1. Informujte se, kdo vám půjčku poskytuje.
  Rozhodně nereagujte na inzerci, ale zvolte firmu, která má dobré reference (snadno zjistíte na internetu) a nabízí většinou kompletní servis.
 2. Vše si důkladně pročtěte.
  Všechny podmínky si dobře a důkladně pročtěte. Co vám není jasné, na to se informujte a chtějte upřesnění zavést do smlouvy. Pokud toto poskytovatel odmítne, jděte se poradit k právníkovi (existují i bezplatné právní poradny).
 3. Vše v písemné podobě.
  Pokud je to možné, chtějte vše v písemné podobě (i e-mailem). Jasně a přesně si vždy ověřujte podmínky půjčky, včetně úrokové sazby, RPSN a ostatních poplatků. Mějte však vždy na paměti, že směrodatná je vždy a jedině vámi podepsaná smlouva, tu si pečlivě zkontrolujte ( čtěte i ta malá písmenka zcela dole. V nich je mnohdy skrytý největší svízel.)